ERP Günlükleri 2- Değer Odaklı Kurumsal Kaynak Planlama

ERP Günlükleri 2- Değer Odaklı Kurumsal Kaynak Planlama

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firma kullanmakta oldukları ERP yazılımının büyüme hızlarına ayak uyduramaması üzerine yeni bir ERP çözümü arayışına girer. Ve ERP günlükleri yazı dizisinin temeli bu şekilde atılır.

1 sene kadar önce ERP hizmeti sunan şirketlerle görüşülmüş, teklifler alınmış, ancak çalışma Covid sebebiyle ertelenir. Pandemi süreci daha yönetilebilir hale geldiğinden projeye kaldığı yerden devam kararı verilir.

Proje ekibi ile bir araya gelip teklif revizelerini alarak çalışmaya başladık. Revize teklifleri beklerken bir taraftan işletmenin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için, devreye alınacak ERP programından beklentilerimizi gözden geçirip güncelledik.

 

 

Önceliklendirme ve olası risk analizi yapmak için, belirlediğimiz kriterleri zorunlu (olmazsa olmaz) ve gerekli olarak 2 gruba ayıracağız. Zorunlu olarak belirlediğimiz kriterler sağlanmıyorsa o seçenek elenecek. Gerekli olarak belirlediğimiz kriterlerde 1 ve 10 arasında ağırlık verip (önem derecesi) puanlandıracağız. Son olarak, alternatiflerden işletme için en uygun olanını seçip, varsa zayıf kalan özellikleri ve olası problemleri nasıl yöneteceğimizi de sorgulayacağız.

 

 

 

Kriter listesindeki kırmızı renkli olanlar zorunlu, mavi renkli olanlar gerekli kriterleri gösteriyor. Zorunluluk olarak belirlediğimiz tekstil ve konfeksiyon tecrübesini karşılayamadıkları için son 4 seçenek elimine edildi. Ekip 2. alternatifi, konfeksiyon tecrübesi olmamasına rağmen, tekstil deneyimi kriterini karşılaması sebebi ile puanlamaya devam kararı verdi. Kalan 3 seçenek içinde, ilk ve ikinci sıradaki ERP çözümleri birbirine yakın puanlandı. Ancak zorunlu kriter olarak belirlediğimiz konfeksiyon tecrübesi 2. seçenekte bulunmaması nedeni ile ilk ERP programı (ERP 1) seçildi.

ERP 1 birçok kriterde diğerlerinden daha yüksek puanlanmasına rağmen kullanım kolaylığı ve proje süresinin uzun olması seçeneklerinde diğer alternatiflerden düşük puan aldı. Bu 2 konu tedarikçi ile görüşmelerde iyileştirme yapılacak alanlar olarak kaydedildi.

Beklentilerimizi optimum seviyede karşılayabilen alternatifle pazarlık ve sözleşme aşamalarını ilgili departmanlara aktardıktan sonra proje yönetim sürecine devam ediyoruz.